JUROPLAN Építész Iroda - passzív és energia-hatékony tervezés

Passzív ház komponensek

A passzív ház légtömörsége

A passzív ház légtömörsége

Sokan nem is gondolnak arra, hogy milyen nagy jelentősége van egy épület légtömörségének. Ha nem lenne légtömör, akkor kontrolálatlanul áramolhatna a szerkezetben a párás-meleg levegő, ami esetleg páralecsapódást, penészesedést okozhat.
Ezért nagyon fontos az épület teljes egészében a légtömör burok megszakítás nélküli megtervezése.

Egy átlagos épületből óránként a térfogatának többszöröse is elszökhet, egy passzívházban ennek az értéke a térfogat max 60 %-a.

Használati meleg víz készítés a passzívházakban

Használati meleg víz készítés a passzívházakban

Egy passzívházban talán a legnagyobb energia igénye a használati meleg víz előállításának van. Ezért nagy körültekintéssel kell megtervezni és kivitelezni a rendszert.

Több lehetőség van a szükséges mennyiség előállítására. Használhatunk hagyományos módszereket: gáz, villany. Igaz ezek a legolcsóbban kivitelezhetőek, de nem mindig egyeztethető össze egy passzívház ideológiával. A leggyakrabban megújuló energiát használnak: napenergia, pellett kályha, földhő.

Passzívház szellőztetés

Passzívház szellőztetés

Egy passzívház elképzelhetetlen központi hőviszanyerős szellőztetés nélkül. Biztos sokan tudják, hogy a hagyományos épületekben is kell szellőztetni. Napi egy tíz perces intenzív szellőztetéssel ki lehet szellőztetni az épületet, de mi van akkor, ha például télen -10 oC van kint, vagy a szomszéd éppen égeti az avart, vagy a huzat miatt minden repül a szobában. A télen drága pénzen felfűtött levegőt nem szívesen engedi ki senki a szabadba (kivéve olyan távfűtéses lakásokban, ahol általány fizetése miatt senki sem akar, tud spórolni).

Passzív ház hőszigetelése

Passzív ház hőszigetelése - Kőzetgyapot

A teherhordó falak nem képesek önmagukban a hőszigetelést biztosítani. A passzívházakon nem szabad a hőszigetelés vastagságán spórolni, nem ritka a 30-40 cm vastag hőszigetelések. A különböző anyagú hőszigeteléseknek egy összefüggő hőhídmentes hőszigetelt burkot kell képezni az épület körül. A hőszigetelő burok kialakítására felhasznált leggyakoribb építőanyagok:

A passzív ház teherhordó fala

Passzív ház teherhordó fala - tégla

Egy passzív ház tartófala egy átlagos házhoz hasonlóan szinte bármiből elkészíthető: téglafal, fa vagy acélvázas könnyűszerkezet, pórusbeton, vasbeton, szalma és vályog. Mindenből, hiszen egy passzívháznál csak egy funkciót kell ellátni a tartófalnak, mégpedig azt, hogy statikailag megfelelő legyen, magyarul: tartson.

Egy átlagos házon a tartófal sokszor a hőszigetelő funkciót is ellátja, ezért használnak sokan 44 cm vastag téglafalat. Igaz nehéz elhinni, hogy egy anyagból lehet olyat készíteni, ami több funkciónak is megfelel: tart, hő és hangszigetel és esetleg hőtároló képessége is van.

Passzív ház alapozás

Passzív ház alapozás - Sávalapozás

A passzívházaknál az átlagos épületekhez hasonlóan a két leggyakrabban használ alapozási mód a sáv és lemezalapozás, azzal a különbséggel, hogy a passzívházakban felhasznált hőszigetelések sokkal vastagabbak (20-30 cm).
Mi a két alapozási mód közötti különbség?

Passzív ház nyílászárói

Passzív ház nyílászárói

A passzív ház egyik legfontosabb eleme a nyílászárók. Ezeken keresztül jut be az épületbe a szoláris nyereség, ami a szükséges az energia mérleg kialakításához. A külső nyílászárók hőtechnikai jellemzője Uw=0,8 W/m2K, ami az üveg, tokra és a beépítésre vonatkozik. A hagyományos tokokhoz képest (U=1,1 W/m2K) a passzív nyílászárók tokszerkezete mindig vastagabb, mivel több régből épül fel.

Az ablakok általános jellemzője, hogy háromrétegű hőszigetelt üvegezéssel és szendvics tok szerkezettel készül és több légzáró tömítést építenek bele.